اینستاگرام در ایران با داشتن بیش از 20 میلیون نفر کاربر فعال از محبوبترین شبکه های اجتماعی محسوب می شود با این حال ممکن است در این بین افرادی باشند که با وجود استفاده از اینستاگرام با بسیاری از مفاهیم و اصطلاحات اینستاگرام آشنایی کامل و کافی نداشته باشند. ما در این مقاله سعی داریم تا عمده ترین مفاهیم کاربردی در اینستاگرام را بیان کنیم.

امروزه جهان سرعت گرفته و عکس و ویدیو نیز جزء سریع ترین فرم هایی محسوب می شوند که بیشتر توسط کاربران دیده می شوند. احتمالا همین سرعت بالای دیده شدن باعث محبوبیت اینستاگرام که یک شبکه اجتماعی تصویر محور می باشد شده است.

اینستاگرام نیز مانند هر پلتفرم دیگری دارای مجموعه ای از اصطلاحات و کلیدواژه هاست که درک و فهم کامل آنها و نحوه کاربرد آنها می تواند تاثیر بسزایی در عملکرد شما در این شبکه اجتماعی داشته باشد.

اصطلاحات اولیه، مهم و پایه ای اینستاگرام

پست (Post)

به هر عکس و ویدیویی که در اینستاگرام توسط کاربران آپلود و بارگذاری می شود پست می گویند. همه ی پست های آپلود شده توسط شما در صفحه پروفایلتان به نمایش در می آیند و تمام پست هایی که فالوورهای شما به اشتراک می گذارند نیز در فید شما قابل مشاهده هستند.

فالو (Follow)

معنای لغوی فالو دنبال کردن است. این اصطلاح در اینستاگرام به این معنی است که شما علاقه مند به دنبال کردن پست ها و فعالیت های شخص خاصی در اینستاگرام هستید. برای این به پیج او رفته و او را به اصطلاح فالو می کنید.

در صورتی که شما این عمل را انجام دهید و شخص مورد نظر شما را اکسپت کند، شما قادر خواهید بود تمام پست های او مشاهده کنید و هر پست جدیدی که توسط او منتشر شود در صفحه home شما به نمایش در می آید. شما هم چنین می توانید با فالو کردن افراد مختلف مشاهده کنید که آنها کدام پست ها را لایک کرده و یا کامنت می گذارند.

فالوبک (Follow Back)

وقتی شما کسی را فالو کنید و این فرد نیز شما را فالو کند در واقع فالو شما متقابل است و به این کار اصطلاحا فالوبک گفته میشود. فالو بک یکی از اصطلاحات اینستاگرام است که به وفور استفاده می‌شود.

معنی فالوور (Follower) در اصطلاحات اینستاگرام

معنای لغوی فالوور دنبال کننده و تعقیب کننده است. زمانی که شما یک پیجی را دنبال کرده یا فالو می کنید، در واقع شما به لیست فالوورهای آن پیج افزوده می شوید. در مقابل همه افرادی که پیج شما را فالو می کنند نیز به لیست فالوورهای شما افزوده می شوند. تعداد فالوورها در بالای صفحه پروفایل هر کسی مشخص است. اگر به فکر بیشتر کردن فالوورهای خود هستید، باید بدانید که هر فالووری ارزش نگه داشتن را ندارد. اگر این حرف برای شما عجیب به نظر می‌رسد توصیه می‌کنیم مقاله فالوور فیک چیست را مطالعه کنید.

پرایویت پیج (Private Page)

در اینستاگرام این قابلیت وجود دارد که پیج خود را شخصی کنید و به هر شخصی اجازه ورود و حتی فالو هم ندهید ، به طور کلی به این قابلیت قفل کردن پیج یا همان پرایویت پیج گفته میشود.

پابلیک پیج (Public Page)

به پیج هایی که شخصی نباشند پابلیک پیج گفته میشود.

مقاله پیشنهادی : آموزش قفل كردن صفحه اينستاگرام

ریکوئست (request)

اگر پیجی صفحه خود را شخصی یا همان پرایویت کرده باشد و شما بخواهید آن پیج را فالو کنید در این حال به پیج مورد نظر یک پیغام میرود که فلان شخص میخواهد پیج شما را دنبال کند ، به این حالت که شما فالو کرده و منتظر قبول شدن هستید ریکوئست دادن گفته میشود.

کانفرم کردن (confirm)

اگر پیج شما شخصی یا همان پراییت باشد و شخصی شما را فالو کرده باشد و شما نیز فالو آن فرد را قبول کنید به این کار کانفرم کردن فالو گفته میشود.

کا (K)

هر یک K معادل عدد 1000 است. در مواقع زیادی اینستاگرام به منظور ساده تر کردن اعداد بزرگ از K یعنی کیلو استفاده می کند. بنابراین اگر پیجی دارای 30k فالوور بود این به این معناست که پیج مربوطه دارای 30 هزار نفر فالوور است.

کامنت

نظرات شما در اینستاگرام به شکل متن‌هایی در زیر پست‌ها نشان داده می‌شود. به این نظرات کامنت می‌گویند. کاربرد کامنت‌ها در اینستاگرام بسیار گسترده است و محدود به نظردهی ساده نمی‌شود. برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌ها و توانایی‌های کامنت توصیه می‌کنیم مقاله کامنت مارکتینگ در اینستاگرام را مطالعه کنید.

فالویینگ (Following)

Following در لغت پیروی یا تقلید معنی می دهد. زمانی که شما اقدام به فالو کردن دیگران می نمایید، می توانید در بخش فالووینگ آنها را ببینید. در سایر پیج ها هم همین گونه است. فالویینگ هر پیج شامل کسانی است که بوسیله آن پیج فالوو شده اند.

بیو (bio)

در پایین عکس پروفایل اینستاگرام یک بخش وجود دارد که بیوگرافی یا همان بیو نام دارد، شما میتوانید در این بخش خصوصیات و اعتقادات و چیزهایی را که میپسندید را بنویسید در این صورت بهتر میتوانید در این شبکه اجتماعی دوستانی از جنس خود پیدا کنید.

فید (Feed)

در اصل منظور از فید اولین صفحه ایست که هنگام اجرای برنامه اینستاگرام برای شما به نمایش در می آید. در صفحه فید شما می توانید استوری ها و پست های جدید منتشر شده توسط فالوورهایتان را ببینید. در واقع فید در صفحه مربوط به home نمایش داده می شود.

استوری (Story)

افزایش فالوور با استفاده از استوری اینستاگرام
استوری اینستاگرام

Story در معنای لغوی به معنی “داستان گفتن و روایت کردن” می باشد. استوری را می توان یکی از محبوب ترین قابلیت‌ها و همچنین یکی از پر کاربردترین اصطلاحات اینستاگرام دانست که در سال 2017 به این اپلیکیشن افزوده شد. شما با استفاده از این قابلیت اینستاگرام می توانید به مدت 24 ساعت عکس یا ویدیویی با محدودیت زمانی 15 ثانیه برای فالوورهای خود به اشتراک بگذارید. استوری حاوی عکس یا ویدیو بعد از گذشت 24 ساعت از زمان انتشار آن به صورت اتوماتیک حذف می شود. اگر چنانچه خواهان نگه داشتن استوری خود هستید می توانید  آنرا به بخش highlight بیافزایید.

برای استوری های اینستاگرم امکان لایک تعبیه نشده و کامنت های فالوورهای شما در این قسمت فقط برای خود شما قابلیت مشاهده دارند. به بیان دیگر تنها خود شما می توانید ببینید که استوری شما را چه افرادی دیده اند و کامنت های مربوط به آن را بخوانید.

استوری اینستاگرام قابلیت های متعددی برای ادیت تصاویر و ویدیوها در اختیار کاربران قرار می دهد. در آپدیت های به روز اینستاگرام برای استوری قابلیت جدید نظر سنجی نیز افزوده شده است.

هایلایت (Highlight)

هایلایت در بخش پایینی بیو و بالای پست های پروفایل هر پیج قرار دارد و کاربرد این بخش این است که میتوانید در این بخش استوری هایی را که دوست دارید دسته بندی کنید و در این هایلایت ها قرار دهید.

لایو (Live)

خود کلمه لایو به معنای پخش زنده است که در اینستاگرام نیز کاربرد لایو به همین معنی صورت می گیرد. در لایو ایسنتاگرام شما می توانید بدون محدودیت زمانی و به شکل زنده فیلم تهیه کرده و آن را با فالوورهای خود اشتراک گذاری کنید. همه افرادی که لایو شما را مشاهده می کنند می توانند آن را لایک کرده و کامنت آنلاین برای آن بگذارند. تمام فالوورهای شما قادرند این کامنت ها را ببینند. مشابه با استوری لایو نیز بعد از گذشت 24 ساعت از اشتراک گذاری آن به صورت خود بخود حذف می شود. در اینجا نیز می توانید به منظور ذخیره لایو آن را به بخش Highlight اضافه نمایید.

نوتیفیکیشن (Notification)

 نوتیفیکیشن به معنای “اطلاعات رسمی درباره موضوعی” است. اصطلاح نوتیفیکیشن در اینستاگرام به کلیه فعالیتهایی اطلاق می شود که توسط سایر کاربران در مورد پیج و پست های ارسالی شما انجام می شود. از جمله این فعالیتها می توان به لایک کردن، کامنت گذاشتن و فالو کردن اشاره کرد. هر کدام از این فعالیتها به شکلی جداگانه برای شما گزارش داده می شوند.

معنی کلوز فرند (close friend) در اصطلاحات اینستاگرام

در بخش استوری اینستاگرام یک بخش به نام کلوز فرند وجود دارد. شما میتوانید افرادی را که دوست دارید در این بخش اضافه کنید و بعدا هنگامی که میخواهید استوری خود را به بخش کلوز فرند اضافه کنید فقط آن دوستانتان استوری شما را خواهند دید. کاربرد این بخش این است که شما میتوانید استوری های شخصی تری را به صمیمی ترین دوستانتان ارسال کنید.

هشتگ (Hashtags)

هشتگ اینستاگرام
هشتگ اینستاگرام

در بین اصطلاحات اینستاگرام، اصطلاح هشتگ در بیان ساده به برچسب هایی گفته می شود که به منظور دسته بندی و به اشتراک گذاری پست ها مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از هشتگ ها می توانیم به سادگی کلیه محتواهای متفاوت از قبیل عکس، فیلم و … را که درباره یک موضوع بخصوص منتشر شده اند را پیدا کنیم.

کاربرد هشتگ ها صرفا مخصوص اینستاگرام نبوده و در شبکه های اجتماعی دیگری مانند توئیتر، پینترست و فیس بوک نیز استفاده می شوند. به عنوان مثال اگر شما می خواهید تصاویری در مورد طبیعت را ببینید می توانید با سرچ #طبیعت، عکس های متنوعی در این مورد را پیدا کنید.

بکارگیری هشتگ ها فوق العاده راحت بوده و فقط کافی است قبل از هر چیزی که مدنظر شماست از علامت # استفاده نمایید. استفاده هشتگ ها محدود به موارد مذکور نیست می توانید آنها را در موارد مختلفی مانند کامنت ها و در زیر پست ها بکار ببرید.

مقاله پیشنهادی : هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

اکسپلور (Explore)

منظور از Explore اینستاگرام صفحه ای است که در آن پست های متنوعی از سرتاسر دنیای اینستاگرام (اعم از پست هایی که فالو کرده اید یا نکرده اید) برای شما به نمایش در می آیند. فرایند انتخاب این پست ها وابسته به فعالیتهای قبلی شما خواهد بود و در آن از الگوریتم هایی که برای دنبال کردن فعالیت انجام گرفته توسط شما در اینستاگرام تعبیه شده پیروی می شود. لازم به ذکر است که این الگوریتم ها علاوه بر تاثیرپذیری از فعالیتهای قبلی شما، فعالیت های دوستان شما را نیز در نظر می گیرد.

مقاله پیشنهادی : چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم؟

منشن (Mention)

معنی لغوی منشن  “اشاره کردن، ذکر کردن و نام بردن” هست. در اینستاگرام نیز دقیقا به همین معنا بکار می رود و اگر در آن بخواهید اشاره به نام کسی داشته باشید این قابلیت اینستاگرام را بکار خواهید برد. برای مثال در یک عکس که مشترکن با دوستتان گرفته اید قصد اشاره کردن به حضور او در عکس را دارید یا می خواهید کسی را از چیزی آگاه نمایید، آن فرد را به اصطلاح منشن می کنید.

برای انجام عمل منشن فقط کافی است که قبل از آیدی اینستاگرام فرد مورد نظر از علامت “@” استفاده کنید. این قابلیت اینستاگرام قابل استفاده هم در کپشن ها و هم در کامنت هاست.

تگ (Tag)

تگ یا همان Tag در لغت به معنای برچسب زدن و علامت دار کردن است. Tag را می توان به طور دقیق معادل آنلاین برچسب دانست. زمانی پیش می آید که شما بخواهید اشخاص موجود در عکس های اینستاگرامی را معرفی نمایید و حتی به نام آنها اشاره کنید، در این مواقع است که تگ به کار شما خواهد آمد. برای این منظور فقط کافی است از کاراکتر @ پیش از آیدی اینستاگرام افراد استفاده نمایید.

بلاک (block)

اگر از شبکه اجتماعی تلگرام استفاده میکنید احتمالا با این کلمه آشنا هستید ، بلاک کردن در واقع به معنی جلوگیری از ارتباط با آن فرد است. اگر شما شخصی را بلاک کنید در واقع از ارتباط او با خودتان جلوگیری میکنید.

ریپورت (report)

کلمه ریپورت به معنی گزارش کردن است ، اگر در اینستاگرام متوجه پست ها و یا استوری و کامنت غیر اخلاقی شدید میتوانید با گزارش یا ریپورت کردن آن به شرکت اینستاگرام این کار را گزارش دهید. با این کار پس از گذشت چند روز اینستاگرام رسیدگی خواهد کرد.

اسپم (spam)

کلمه اسپم بیشتر مواقع با کلمه ریپورت همراه است. اگر ما در شبکه اجتماعی اینستاگرام متوجه محتوای جنسی شده باشید و بخواهید آنرا گزارش دهید در اینجور مواقع شما باید ریپورت اسپم کنید.

دایرکت (Direct)

Direct در لغت به معنای بی واسطه و مستقیم است. عملکرد دایرکت در اینستاگرام مشابه با ارسال پیام خصوصی است. بدین معنی که زمانی که شما می خواهید متن پیغام شما فقط توسط شما و فرد مورد نظرتان دیده شود از قابلیت دایرکت اینستاگرام استفاده می کنید. در بخش دایرکت امکان ایجاد گروه هم وجود دارد.

دایرکت را می توان به نوعی همان بخش پیام رسان اینستاگرام نیز دانست.

ریلز (Reels)

یکی از امکانات جدید اینستاگرام ریلز است. این قسمت جدید زمانی به اینستاگرام اضافه شد که تیک تاک، به عنوان یک ترند جدید روی کار آمد. با شروع محبوبیت تیک تاک، اینستاگرام از قدرت و سرمایه و محبوبیت خود استفاده و ریلز را به عنوان رقیب تیک تاک به کاربران معرفی کرد. با ریلز می‌توان ویدیوهای کوتاه ساخت و در چالش‌ها شرکت کرد.

لایک (Like)

همانگونه که همه می دانیم لایک به معنی علاقه داشتن است. در اینستاگرام نیز لایک کردن به این معنی به کار می رود که شما از پستی خوشتان آمده و تمایل دارید این علاقه را نشان دهید برای این منظور از لایک استفاده می کنید. برای پی بردن به این موضوع که پست های شما توسط چه کسانی لایک خورده، می توانید به بخش نوتیفیکیشن خود مراجعه نمایید.

با استفاده از قابلیت لایک شما می توانید همه ی پست ها و حتی کامنت های موجود در اینستاگرام را لایک کنید و اگر از لایک کردن پست یا کامنتی منصرف شدید می توانید عمل آنلایک را انجام دهید.

آرشیو (Archive)

معنای آرشیو در اینستاگرام معادل همان آرشیو کردن است. شما می توانید با آرشیو کردن پست های خود، هر زمان که تمایل داشتید به آنها مراجعه کنید.

معنای لغوی سرچ جست و جو کردن است. سرچ را می توان به عنوان یکی از قابلیت های قدرتمند در اینستاگرام دانست. بخش سرچ اینستاگرام شامل چهار قسمت است:

1. Search top

در این قسمت شما می توانید صفحاتی را مشاهده کنید که مربوط به بیشترین میزان سرچ های شما بوده اند.

2. Search People

با استفاده از این قسمت شما می توانید با جست و جو کردن نام افراد یا کسب و کارها به پیج اینستاگرامی آنها دسترسی داشته باشید. در این بخش هنگامی که نام شخصی توسط شما سرچ می شود، در بخشی به نام Suggested برای شما، افراد یا پیج های مشابه با عنوان سرچ شده توسط شما نمایش داده می شود.

3. Search tags

با استفاده از این قسمت شما قادر خواهید بود تا هشتگ های مورد نیاز خود را سرچ نمایید که در نتیجه آن پست های دارای هشتگ مورد نظر برای شما به نمایش در می آیند.

4. Search places

هنگامی که (GPS) دستگاه شما روشن باشد شما با استفاده از این قابلیت می توانید در میان مکانها، شهرها و کشورهای مختلف سرچ کرده و تمام عکس های گرفته شده در آن لوکیشن را ببینید.

Saves

تنها امکان موجود در اینستاگرام به منظور سیو و ذخیره، سیو کردن در خود اپلیکیشن اینستاگرام است. شما می توانید هر پستی را خواستید سیو کرده و بوسیله صفحه خود به آن دست پیدا کنید.

Collections

شما از طریق این قابلیت می توانید با سیو کردن پست های دلخواه یک کلکسیون برای خود ایجاد نمایید.

Turn on/off notifications چیست و به چه کار می آید؟

شما با روشن یا خاموش کردن نوتیفیکیشن های اینستاگرام می توانید انتخاب کرده و به دلخواه خود از فعالیتهای اینستاگرامی فالوورهای خود به صورت آنلاین مطلع شوید.

کامنت (Comment)

کامنت به معنی اظهار نظر کردن است. به همین صورت نیز زمانی که می خواهید در اینستاگرام در مورد پستی اظهار نظر کنید از قابلیت کامنت استفاده می کنید. در نظر داسته باشید که این کامنت ها برای همه قابل مشاهده است و حتی برای کامنت امکان پاسخگویی (Reply) هم وجود دارد.

مفهوم Turn off commenting

چنانچه قصد انتشار پستی در اینستاگرام را دارید که نمی خواهید کسی در مورد آن نظری بدهد، می توانید با غیر فعال کردن بخش کامنت این کار را انجام دهید. با انجام این عمل گزینه کامنت های شما به اصطلاح بسته می شود و کسی قادر به کامنت گذاری برای پست شما نخواهد بود.

معنی کلمه savage در اینستاگرام

کلمه savage که در استوری اینستاگرام بسیار دیده میشود در دیکشنری به مفهوم وحشی آمده است ولی از آنجا که کلمات با مرور زمان معانی خود را تغییر میدهند این کلمه نیز با مرور زمان از وحشی ، به باحال تغییر کرده است.

معنی کلمه کراش (crush) در اصطلاحات اینستاگرام

کلمه کراش در واقع مربوط به یکی از حالات رابطه بین دو نفر مربوط میشود. وقتی یک انسان یک شخص دیگری را دوست دارد ولی طرف مقابل این را نمیداند در واقع کراش محسوب میشود ، در بسیاری مواقع این اتفاق بخاطر ترس از رد شدن و یا به دلیل اینکه طرف مقابل با شخص دیگری در رابطه است و یا طرف مقابل غیر قابل دست یافتنی است برای مثال خواننده معروف یا معلم یا… می افتد.

معنی کلمه مود (mood) در اینستاگرام

کلمه mood در دیکشنری به معنی روحیه آمده است ، در بسیاری از مواقع در اینستاگرام دیده میشود که شخصی یک عکس و یا ویدئویی از یک شخص دیگه گذاشته و پایینش کلمه mood نوشته شده است در این صورت منظور از این کار این است که روحیه من در حال حاضر همانند روحیه شخص در تصویر میباشد .

معنی کلمه Bff در اینستاگرام

کلمه Bff مخفف کلمه Best friends forever است. این کلمه به صورت بهترین دوستان همیشگی ترجمه می‌شود. البته بیشتر برای نشان دادن صمیمیت به کار می‌رود و برای تبریک تولد و موارد این چنینی زیاد استفاده می‌شود.

معنی کاپل در اصطلاحات اینستاگرام

کلمه‌ی کاپل (Couple) در انگلیسی به معنای زوج است. دیدن این واژه در اینستاگرام هم به معنای در رابطه بودن 2 فرد است.

البته در صورت دیدن این کلمه در پیج‌های خارجی، می‌تواند معانی دیگری مانند “چند” هم داشته باشد. برای مثال I got a couple of things today. که معنای آن به “امروز چند تا وسیله گرفتم” ترجمه می‌شود.

معنی علامت 3> در اینستا

اینستاگرام بسیار شلوغ است و خاص دیده شدن در آن برای بسیاری از افراد یک چالش است. استفاده از علامت‌های متفاوت هم بیشتر به همین خاطر است. معنی علامت 3> در اینستا، همان ❤ است و به خاطر شکل ساده آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جمع بندی اصطلاحات اینستاگرام

در این مقاله تلاش کردیم اصطلاحات جدید و روزمره‌ی اینستاگرام را به صورت کامل توضیح دهیم. اگر نظری در این مورد دارید حتما با ما در میان بگذارید.

با خواندن این مطلب چه اصطلاحاتی را یاد گرفتید؟ به نظر شما جای کدام اصطلاح در این مطلب خالی بود؟

2.7/5 - (610 امتیاز)