ادمین اینستاگرام کیست و چه عملکرد و وظیفه ای در این شبکه اجتماعی به عهده دارد؟ سوالی است که در بحث پیش رو قصد پاسخ گویی به آن را داریم. ادمین یکی از اصطلاحات رایج و پرکاربرد در اینستاگرام است که یک شغل پر درآمد در اینستاگرام نیز محسوب می شود. احتمالا در پیرامون خود افرادی را سراغ دارید که بدون خروج از خانه دارای درآمد ماهیانه نسبتا خوبی هستند و اگر از نوع فعالیت و کار آنها بپرسید خواهند گفت ادمین پیج اینستاگرامی هستند.

ما در این مقاله قصد داریم با ادمین و نحوه کار او در شبکه اجتماعی اینستاگرام آشنا شویم اینکه کیست و چه کاری انجام می دهد و یک ادمین بایستی دارای چه مهارت هایی باشد.

تعریف ادمین (Admin)

واژه ادمین (Admin) در اصل کوتاه شده کلمه (Administrator) است. به دلیل پر کاربرد بودن کلمه ادمین در دنیای IT به تدریج و با گذشت زمان اصطلاح ادمین به فرم امروزی و تلفظ ادمین تغییر کرده و به همین شکل گفتاری تثبیت شده است.

به احتمال زیاد شما نیز در صورت داشتن کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ با سیستم ویندوز یا Mac در منزل ، برخورد بسیاری با کلمه ادمین داشته اید و بارها آن را در بخش های مختلف ویندوز مشاهده کرده اید.

می توان گفت که در واقع هر کسی که کامپیوتر شخصی ، لپ تاپ ، گوشی هوشمند یا تبلت دارد به نحوی یک ادمین محسوب می شود.

معنی عبارت Administrator در فارسی مدیر است و کلمه ادمین نیز دقیقا به همین معنی استفاده می شود.

ادمین اینستاگرام کیست؟

در کنار کلمه ادمین به احتمال زیاد اصطلاح Webmaster را هم بارها شنیده یا دیده اید. کلمه وبمستر به معنای مدیر سایت است. یعنی شخصی که سایتی را به صورت کامل مدیریت می کند. محتوای جدید انتشار می دهد ، شکل ظاهری سایت را تغییر می دهد، اشکالات و ایرادات پیش آمده را برطرف و در مقابل کامنت های کاربران سایت پاسخ گو می باشد.

سایتی به بزرگی و عظمت اینستاگرام دارای چندین Webmaster است بنابراین نمی توان به سوال ادمین اینستاگرام کیست؟ پاسخی بدرد بخور و مناسب داد. پس باید پرسش خود را به گونه دیگری عنوان کنیم.

همانگونه که مطلعید اینستاگرام بیش از یک میلیارد حساب کاربری دارد و هر حساب کاربری با عنوان یک پروفایل یا اکانت نامیده می شود که هر پروفایل، حساب کاربری یا اکانت ، یک صفحه یا پیج اینستاگرامی محسوب می گردد.

پس بایستی بجای طرح سوال ادمین اینستاگرام کیست یا چیست؟ باید بپرسیم: ادمین پیج اینستاگرام کیست یا چیست؟

ادمین پیج اینستاگرام (Instagram Page Administrator)

همانگونه که در بالا ذکر شد هر پروفایلی در اینستاگرام، یک صفحه و پیج اختصاصی به شمار می آید. اینکه پیج عمومی (Public) یا خصوصی (Private) باشد فرقی نمی کند در هر صورت هر پروفایل اینستاگرام، یک پیج Unique و منحصر است.

بدون اعمال هیچ محدودیت سنی هر فرد دارنده تلفن همراه هوشمند که نسخه اندروید یا IOS اینستاگرام را بر روی گوشی خود نصب کرده باشد می تواند یک پیج اینستاگرامی بسازد.

شناس یا ناشناس برای اینستاگرام هیچ تفاوتی ندارد. به استثنای چند تفاوت جزئی که میان پروفایل افراد مشهور یا به اصطلاح سلبریتی نسبت به پروفایل افراد عادی وجود دارد، همه می توانند به شکلی مساوی از قابلیت ها و امکانات این شبکه اجتماعی استفاده نمایند.

قطعا فیلم هایی که در آنها سبک زندگی (Life Style) متفاوت اشخاص در مقایسه با افراد معمولی جامعه به تصویر کشیده می شود را دیده اید که غالبا افراد دارای سبک زندگی خاص و متفاوت با عامه مردم انجام کارهای خود را به افراد مورد اطمینان خود می سپارند. در واقع به بیانی این افراد را به عنوان مدیر و گرداننده بخشی از کسب و کار یا حرفه خود در نظر می گیرند تا بتوانند بخاطر داشتن مشغله کاری زیاد همه جوانب کاری خود را تحت کنترل قرار بدهند.

در دنیای اینستاگرام نیز تقریبا ادمین به همان کارکرد اشاره دارد. به این معنی که افراد پر مشغله ای مانند هنرپیشه ها، صاحبان کسب و کارها، افراد مشهور و به طور کلی صاحبان پیج هایی که دامنه فعالیتی وسیعی دارند و نمی توانند به همین دلیل مشغله کاری پیج خود را مدیریت نمایند، از افراد مورد اعتماد به عنوان مدیر یا به اصطلاح ادمین برای اداره پیج خود استفاده می کنند.

IGA مخفف (Instagram Page Admin) است، و به عنوان یک ردیف شغلی یعنی همان ادمین پیج اینستاگرام محسوب می شود. مدیر یک صفحه یا پیج اینستاگرامی، دارای یک سری وظایفی است که در ازای انجام آن وظایف از صاحب پیج مربوطه حقوق دریافت می نماید. در ادامه مطلب با شرح وظایف ادمین پیج اینستاگرام همراه ما باشید.

وظایف ادمین پیج اینستاگرام

قطعا با شرح وظایف ادمین در اینستاگرام بهتر بتوان مفهوم این اصطلاح را درک کرد. با توجه به مطالب ذکر شده تا به اینجا متوجه شدیم که واژه ادمین یعنی مدیر، و ادمین در اینستاگرام به شخصی که مدیریت یک پیج را در این شبکه اجتماعی بر عهده دارد اطلاق می شود.

حال به وظایف محوله یک مدیر پیج خواهیم پرداخت که در قبال انجام آنها از کارفرمای خود یا همان صاحب اصلی پیج، حقوق می گیرد.

چنانچه شما از کاربران فعال اینستاگرام و جزء فالوور پیج های افراد و کسب وکارهای شناخته شده در ایران باشید به احتمال زیاد مشاهده کرده اید که در بیوی معرفی پیج عبارت این صفحه توسط ادمین اداره می شود را قید کرده اند. ضمنا با قابلیت های یک پروفایل آشنایی خوبی دارید.

شما در پیج اختصاصی خود می توانید :

 • استوری بگذارید
 • عکس و فیلم اشتراک گذاری کنید
 • فیلم هایی با بازه ی زمانی بیشتر از یک دقیقه در کانال IGTV آپلود نمایید
 • در صورتی که قسمت کامنت پست های شما فعال باشد به کامنت ها پاسخ دهید.
 • با بکارگیری روش های مختلفی به میزان فالوورهای خود بیفزایید.

وظایفی که یک ادمین در پیج اینستاگرامی بایستی انجام دهد دقیقا مشابه همین فعالیتهایی است که توسط شما برای ارتقا و توسعه پیج اینستاگرامی خودتان صورت می گیرد. شاید پیج شما نیز زمانی به ادمین نیاز پیدا کند.

حتما بخوانید: تبلیغات در اینستاگرام

وظایف کلی ادمین اینستاگرام

 • آپلود و انتشار کردن محتواهایی اعم از عکس و ویدیو به شکلی منظم
 • نگارش کپشن یا یک متن متناسب با محتوایی که آپلود کرده اید.
 • پاسخ دادن به دایرکت های ارسال شده از طرف فالوورهای پیج یا افرادی که فالوور پیج مربوطه نیستند.
 • پاسخ دادن به کامنت های پست ها
 • حذف کردن کامنت هایی با محتوای بی ادبانه و توهین آمیز
 • استوری گذاشتن
 • پاسخ دادن به واکنش های صورت گرفته به استوری
 • افزایش دادن میزان لایک پست ها
 • افزایش میزان بازدید از ویدیوهای اشتراک گذاری شده و شناخت راهکارهای مختلف به منظور افزایش ویو
 • افزایش دادن میزان فالوورهای واقعی
 • حافظ امنیت پیج بودن و جلوگیری از اقدام برای هک آن
 • انجام اقدامات لازم برای پویاتر کردن پروفایل (ایجاد تغییرات دوره ای در متن بیو و عکس پروفایل)
 • داشتن تسلط نسبی به نرم افزارهای گرافیکی مانند illustrator  و Photoshop
 • بالا بردن سطح تعامل پیج اینستاگرام (Engagement Rate Optimization)  
 • داشتن آشنایی با روش های تبلیغاتی مختلف در اینستاگرام
 • داشتن تسلط نسبی به زبان انگلیسی
 • خلاقیت در ایجاد محتوا

مطالب ذکر شده از جمله وظایف عمده ادمین پیج اینستاگرام می باشند. میزان حقوق و مزایای ادمین وابسته به مهارت ها و قابلیت های او در اداره و مدیریت پیج اینستاگرامی است. شاید برای یک صاحب پیج وجود همه موارد فوق در یک ادمین مورد نیاز نباشد در مقابل پیجی نیازمند فردی به عنوان ادمین با داشتن تمام قابلیت های مذکور باشد.

برخی مهارت‌های ادمین هم هستند که در قراردادها نوشته نمی‌شوند اما تاثیر زیادی رو عملکرد و البته درآمد او دارند. یکی از این موارد شناخت کاربران و زمان فعالیت آن‌هاست. برای آشنایی بیشتر با این مهارت مقاله بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام را مطالعه کنید.

تا اینجا آشنایی نسبی با مفاهیمی مانند ادمین ، ماهیت ادمین پیج اینستاگرام و وظایفی که یک ادمین بر عهده دارد پیدا کردیم. حال می خواهیم به موضوع حقوق یک ادمین پیج اینستاگرام بپردازیم که چنانچه شما نیازمند یک ادمین برای پیج اینستاگرام خود هستید بتوانید با اطلاعات جامع تری به سراغ هدف خود بروید.

میزان حقوق ادمین پیج اینستاگرام

از جمله موارد مهم دخیل در میزان حقوق ادمین در اینستاگرام، موقعیت جغرافیایی است. مشابه با تمام مشاغل که میزان دستمزد آنها در شهری مثل تهران متفاوت با سایر شهرستان هاست، حقوق ادمین پیج اینستاگرام نیز از این قاعده کلی مستثنا نبوده و تفاوت فاحشی در میزان حقوق ادمین در تهران با شهرهای دیگر وجود دارد. حتی این رقم می تواند تفاوتی دوبرابری داشته باشد یعنی یک مدیر پیج اینستاگرام در تهران حقوقی معادل با دوبرابر حقوق یک ادمین پیج اینستاگرام در شهرستان دریافت می کند.

رقم دریافتی ادمین پیج اینستاگرام هم چنین می تواند تحت تاثیر قابلیت ها و مهارت های شخص ادمین و نیز نیاز کارفرما یعنی صاحب اصلی پیج نیز قرار گیرد. رقم مذکور در تهران با پایه 1.400.000   هزار تومان و در شهرستان ها با پایه 700.000 هزار تومان شروع شده و می تواند بالاتر هم برود.

با عنایت به توضیحات ارائه شده در این زمینه می توان نتیجه گرفت که حداقل حقوق بر اساس پایه ذکر شده در قبال وظایف محوله پایه به شرح زیر در نظر گرفته می شود:

 • آپلود محتوا و منظم بودن بر طیق زمان معین شده
 • پاسخ دادن به پیام های دریافت شده در دایرکت
 • نوشتن حداقل یک کپشن مبتدی
 • حذف کردن کامنت هایی با محتوای توهین آمیز

چنانچه این وظایف دامنه ای وسیع تری بگیرند به میزان حقوق ادمین پیج اینستاگرام نیز افزوده می شود. باید در نظر داشت که تعیین سقف مشخص برای میزان حقوق ادمین میسر نیست و این رقم متغیر بوده و می تواند تا سقف پنج میلیون تومان یا بیشتر در نظر گرفته شود.

شاید شما علاقه مند باشید تا نحوه ادمین شدن در اینستاگرام را بدانید و اینکه داشتن چه مهارت‌هایی لازمه ادمین شدن در اینستاگرام است را یاد بگیرید برای این منظور در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

نحوه ادمین شدن در اینستاگرام

قطعا تخصص پیدا کردن در هر زمینه ای نیازمند تمرکز است. و متقابلا تمرکز باعث بوجود آمدن تخصص در هر حرفه ای می شود. برای ادمین شدن در اینستاگرام نیز شما نیاز به تمرکز برای رسیدن به تخصص دارید.

نکاتی که بایستی برای ادمین شدن در نظر داشته باشید :

 • در گام اول باید به خود اپلیکیشن اینستاگرام و تمامی قابلیت ها و کارکردهای آن مسلط باشید.
 • نحوه کار با اینستاگرام را بوسیله وب سایت اینستاگرام بخوبی یاد بگیرید.
 • با نحوه استفاده و عملکرد ربات فالوجت آشنایی خوبی داشته باشید.
 • آشنایی با روش های متعدد افزایش فالوور داشته و از همه آنها استفاده نمایید.
 • با مفهوم کلی هشتگ، کاربرد و نحوه استفاده از آن و انواع هشتگ آشنا باشید.
 • کپشن های پست پیج هایی که به بلاگرها تعلق دارند را رصد کرده تا بتوانید ایده های بکری از آنها بدست آورید.
 • درک خوبی از استوری در اینستاگرام داشته باشید.
 • با نرم افزارهای گرافیکی مانند Illustrator  یا Photoshop کار کرده و حداقل تسلط نسبی کسب کنید.
 • از مقالات انگلیسی و فارسی موجود در اینترنت در زمینه اینستاگرام بهره ببرید.
 • سعی کنید پیج های خلاق را فالو نمایید.
 • با انواع پروفایل بخوبی آشنا شوید.

می توانید در آغاز راه کار خود را با کپی برداری از ایده های خلاقانه شروع کنید. و در آخر سعی کنید حداکثر استفاده را از ابزار آمارگیر اینستاگرام بکنید.

Rate this post