بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام یکی از دغدغه های متداولی است که کاربران این شبکه اجتماعی با آن روبرو هستند. به اشتراک گذاری پست و استوری در زمان مناسب می تواند باعث افزایش بازخورد و جذب لایک و کامنت های بیشتری از این طریق در اینستاگرام شود.

بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام بر طبق داده‌های معتبر

اهمیت این موضوع به قدری زیاد است که چندین شرکت بزرگ، تحقیقات مخصوص به پیدا کردن بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام را انجام داده‌اند. در ادامه مقاله تحقیقات این شرکت‌ها را لیست کرده‌ایم:

کوئیک اسپروت

بر اساس تحقیقاتی که در موسسه کوئیک اسپروت (Quick Sprout) انجام گرفته، کاربران اینستاگرام اغلب در تمامی ساعات شبانه روز و در همه روزهای هفته به شکل مداوم از این اپلیکیشن استفاده می کنند ولی طبق این تحقیقات استفاده از اینستاگرام در روز دوشنبه (مصادف با شنبه ما) افزایش یافته و در روزهای پس از تعطیلات دچار روند کاهشی می شود. به طور کلی می توان گفت که تمام روزهای هفته برای اشتراک گذاری پست در اینستاگرام مناسب هستند.

پاتل

موسسه تحقیقاتی Patel بر طبق یافته های خود در این زمینه معتقد است که اکثریت کاربران اینستاگرام در اوقات فراغت از ساعات کاری خود از اینستاگرام استفاده می کنند و غالبا این ساعات زمان بهتری برای گذاشتن پست در این شبکه اجتماعی محسوب می شود. براساس تحقیقات انجام گرفته در شرکت Elle & Co بهترین روز ارسال پست در اینستاگرام روز دوشنبه است. اما از آنجایی که اکثر کاربران اینستاگرام همیشه فعال می باشند، افراد می توانند در تمام ساعات روز اقدام به اشتراک گذاری پست های خود نمایند.

هافینگتون

با این همه، فعالیت کاربران در اینستاگرام در ساعات بین 3 تا 4 بعد از ظهر تا حدودی کمتر می شود. طبق تحقیقات هافینگتون (Huffington Post)  ساعات 2 ظهر و 5 عصر بهترین زمان برای گذاشتن پست در اینستاگرام هستند. ساعت 7 عصر روز چهارشنبه را ساعت و روز اوج فعالیت ها در اینستاگرام می دانند. در ترک ماون (Track Maven) نیز بهترین زمان برای به اشتراک گذاشتن فایل های ویدیویی ساعت بین 9 شب تا 8 صبح بیان شده است.

این موارد را فراموش نکنید

به طور کلی می توان گفت که در تمام روزهای هفته می توان پست های اینستاگرامی را ارسال کرده و به اشتراک گذاشت ولی در روزهای دوشنبه و پنج شنبه این میزان تا حدودی افزایش می یابد.

کلیتی که وجود دارد این است که تمام کاربران اینستاگرام چه آنها که به شکل حرفه ای در اینستاگرام به فعالیت مشغولند و چه آنها که به صورت تفریحی از آن استفاده می کنند همگی تمایل دارند که پست های اشتراک گذاری شده توسط آنها از بیشترین میزان بازخورد برخوردار باشد. هر چه که پست ها بیشتر دیده شوند و لایک بخورند انتشار دهندگانشان راضی‌تر خواهند بود.

البته باید به این نکته توجه داشت که مضاف بر حس ذاتی انسان برای دیده شدن، برای برخی از صاحبان صفحه های مجازی دیده شدن و گرفتن لایک و کامنت از اهمیت زیادی برخوردار است و تاثیر زیادی در رونق کسب و کار آنها دارد. براساس اهمیت همین موضوع در ادامه به بیان نکاتی در خصوص پی بردن به بهترین زمان انتشار پست و استوری در اینستاگرام خواهیم پرداخت.

شناخت جامعه هدف و تاثیر آن بر بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام

شناخت جامعه هدف و تاثیر آن بر بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام

نخستین موضوع مهم، شناختن مخاطب هدف است. باید با انجام بررسی هایی مشخص کنید که محتوای شما برای کدام سنین و چه قشری جذابیت دارد؟ و اکثر این افراد در چه ساعاتی از روز فرصت فعالیت و سر زدن به اینستاگرام را دارند؟

دانستن این موضوعات به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را برای زمان انتشار پست های خود اتخاذ کنید. در این مورد باید در نظر داشته باشید که به عنوان مثال بزرگسالان که غالبا از ساعت 9 تا 5 بعداز ظهر سرکارند، به احتمال زیاد صبح سری به اینستاگرام می زنند. ولی در مقابل قشری مانند دانشجویان اغلب تا دیر وقت بیدار مانده و احتمالا فعالیت آنها در آخر شب در اینستاگرام بیشتر باشد. از این اطلاعات ساده استفاده کنید تا بتوانید ترفندهای دیگر افزایش فالوور اینستاگرام را بهتر اجرا کنید.

منطقه زمانی فالوورها

منطقه زمانی نیز یکی از فاکتورهای مهم است. به عنوان مثال در صورتی که فالوورهای شما در منطقه آمریکای شمالی زندگی می کنند شما بهتر است مطالب و پست های خود را از حدود ساعت 7 صبح تا ساعت 9 شب ارسال نمایید. در غیر اینصورت اگر فالوورهایتان از تمام نقاط دنیا هستند زمان ارسال پست ها اهمیت زیادی نخواهد داشت.

عدم انتشار پست های متوالی

باید انتشار پست های خود را به شیوه ای زیرکانه انجام دهید. نباید شیوه انتشار پست هایتان به گونه ای باشد که برای دیگران آزار دهنده باشد. آپلود کردن چندین پست به شکل پی در پی و پشت سرهم در اینستاگرام نمی تواند بازخورد خوبی برای پیج شما داشته باشد.

غالبا کاربران به پست های متعددی که از طرف یک اکانت منتشر می شوند توجه زیادی نشان نمی دهند. از طرفی، مشاهده چندین پست پی در پی از یک پیج، مخاطبان را عصبی خواهد کرد.

توجه به محتوا در انتخاب بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام

به این دلیل که بعضی از پست ها دارای ماهیت محتوایی خاصی هستند، انتشار دادن آنها مناسب برای ساعات و روزهای بخصوصی از هفته خواهند بود. برای مثال اگر پست شما مربوط به نحوه سرو شام یا به طور کلی مرتبط با وعده غذایی شام است بهترین زمان برای انتشار آن، هنگام سرو شام خواهد بود و اگر چنانچه در حدود ساعت 4 بعد از ظهر اقدام به انتشار پست مربوط به سرو شام بکنید مسلما بازخورد خوبی نخواهد داشت. هم چنین یک ایده خوب این است که برای آخر هفته ها پستهای سرگرم کننده جذاب و انرژیک داشته باشید.

توجه داشتن به تاریخ مصرف پست ها

برخی از پست ها دارای تاریخ مصرف هستند باید این موضوع را مد نظر داشته باشید. برای مثال یک عکسی که در یک روز آفتابی گرفته شده نباید در یک روز سرد و برفی منتشر شود، به احتمال زیاد این کار نمی تواند دارای بازخورد خوبی برای پیج شما باشد.

یا به عنوان مثال اگر قصد دارید نسبت به یک خبری عکس العملی نشان دهید تا زمانی که خبر داغ است باید این کار را بکنید. مثلا در مورد زلزله تا زمانی که تب و تاب ها در این مورد نخوابیده باید درباره آن پست منتشر نمایید. لازم به ذکر است که هشتگهای مربوط به اخبار و مناسبت های خاص تا زمانی که هنوز خبر از تب و تاب نیفتاده، قابل جست و جو هستند.

مقاله یشنهادی : علت ریزش فالوور در اینستاگرام

زمان های مناسب برای پست گذاشتن در اینستاگرام

حال با توجه به نکات ارائه شده، در ادامه به بیان زمانهایی می پردازیم که زمان های مناسبی برای انتشار پست ها می باشند:

بین ساعات 7 تا 9 صبح

غالب افراد در این بازه زمانی در حال مراجعه به محل کار یا دانشگاه هستند و ترجیح می دهند در داخل سرویس یا وسیله نقلیه عمومی، یک سری به شبکه های اجتماعی زده و بخصوص اقدام به چک کردن اینستاگرامشان بکنند. از سوی دیگر بیشتر افراد تمایل دارند بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب سری به اینستاگرامشان بزنند.

بین ساعت 11 صبح تا 2 بعد از ظهر

این بازه زمانی بیشتر اختصاص به خوردن ناهار هست و در این زمان مشغله های روزمره کنار گذاشته می شوند. و عده زیادی از مردم با غنیمت شمردن فرصت سری به اینستاگرام می زنند.

بین ساعت 5 تا 7 عصر

این ساعت نیز تقریبا زمان فراغت از دانشگاه، مدرسه و محل کار است و غالبا اکثر افراد به منزل آمده و تمایل دارند فارغ از دغدغه های روزمره به شبکه های اجتماعی بویژه اینستاگرام سری بزنند.

بین ساعت 9 شب تا 1 شب

در این ساعات از شب بیشتر افراد ترجیح می دهند زمانی را برای گشت و گذار در شبکه های مجازی بخصوص اینستاگرام صرف کنند. حتی بیشتر افراد در بین ساعت 12 تا 1 شب در رختخواب خود مشغول چک کردن اینستاگرامشان هستند. اکثرا بین ساعات 1 تا 5 صبح هیچ پستی منتشر نمی شود و در صورتی که در آخر شب پستی بگذارید، هنگامی که افراد صبح اینستاگرامشان را چک می کنند پست شما در لیست اولین پست ها خواهد بود که دیده می شود.

زمان مناسب برای استوری گذاشتن در اینستاگرام

روزانه چیزی حدود بیش از 500 میلیون استوری در اینستاگرم به اشتراک گذاشته می شوند. اما فقط حدود 25 درصد از اینها منجر به دنبال کردن لینک پیج می شود. با توجه به این حجم از کاربران امکان دیده شدن استوری های افراد عادی کمتر می شود. به ویژه اگر از اینستاگرام برای کسب و کار استفاده شود.

در انتخاب بهترین زمان استوری به چه مواردی دقت کنیم؟

بدیهی است که افراد بنا به عادت ها و زمان آزادی که در اختیار دارند، اقدام به چک کردن اینستاگرامشان خواهند کرد. بنابراین این زمان برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود. هم چنین اختلاف زمانی کاربران ساکن در کشورهای مختلف نیز باید مد نظر قرار گیرد. بنابراین باید ساعت شلوغی دیده شدن استوری ها و پست ها را بدانید تا بازخورد مناسبی بگیرید.

پی بردن به بهترین زمان گذاشتن استوری در اینستاگرام گام نخست است. برای این کار باید بدانید مخاطبان هدف شما در چه روزهایی از هفته و در چه ساعاتی از روز آنلاین می شوند.

طبق نتایج حاصله از تحقیقات انجام شده در این زمینه، روزهای کاری در هفته بهترین زمان برای گذاشتن استوری محسوب می شوند. و بیشترین بازدیدها از استوری ها به ترتیب در روزهای شنبه، دوشنبه و سه شنبه انجام می گیرد و روزهای تعطیل کمترین میزان بازدید را دارند.

بهترین زمان برای استوری گذاشتن در اینستاگرام در طول روز هم، صبح، ظهر و عصر می باشد. غالبا بیشترین میزان بازدیدها از شبکه های اجتماعی و بویژه اینستاگرام، قبل و بعد از آغاز شدن ساعات کاری و پیش از خواب است.

هم چنین داشتن شناخت از سلایق و موضوعات مورد علاقه مخاطبان نیز در این امر تاثیر گذار خواهد بود. در صورتی که اکانت تجاری دارید با استفاده از ابزار  Instagram insight که خود اینستاگرام در اختیارتان قرار می دهد می توانید فاکتورهایی مانند سن، جنس و زمان های آنلاین شدن مخاطبانتان را بررسی کنید.

ابزار فوق این مزیت را دارد که آمار را هم برای پروفایل شما و هم برای هر پست و استوری به شکل جداگانه ای ارائه می دهد و شما می توانید با بررسی عکس العمل مخاطبانتان نسبت به استوری های مختلف، به رفتار و سلایق آنها پی ببرید.

مقاله پیشنهادی : چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم

چند نکته

نکته دیگر در این زمینه، موضوع استوری های اینستاگرام است. چنانچه جزء صاحبان کسب و کارهای کوچک هستید، باید بدانید که استوری های مرتبط با خوراکی ها صبح ها و ظهرها بیشترین بازدید را دارند.

در صورتی که استوری های شما مربوط به ورزش است صبح زود مخاطب بیشتری خواهند داشت. استوری های مرتبط با مد و زیبایی غالبا بعد از ساعات کاری بازدید داشته و بیشتر مورد اسقبال واقع می شوند.

تعداد استوری ها هم مهم است و بهتر است اعتدال در ارسال آنها رعایت شود. بهتر است استوری ها در یک واحد خاص بیشتر از 3 تا 5 عدد نباشند. هر کاربری به نسبت فعالیتس به طور میانگین بین 250 تا 750 نفر را دنبال می کند که در این صورت احتمال نادیده گرفته شدن استوری های شما افزایش می یابد.

اگر زمان زیادی از انتشار آخرین پست شما گذشته است، گذاشتن استوری بهترین روش برای فراموش نشدن است. اگر ایده‌ای برای انتشار استوری ندارید از پست های قدیمی خود کمک بگیرید.

چنانچه می خواهید چند استوری را به صورت پیاپی منتشر کنید، استوری که به نظرتان مهمتر است را زودتر نشر دهید. غالبا اولین و آخرین استوری بیشترین میزان بازدید را به خود اختصاص می دهد.

از گذاشتن هشتگ ها هم غفلت نکنید انتخاب و گذاشتن یک هشتگ مرتبط با موضوع استوری شما می تواند تاثیر زیادی در میزان بازدید کسانی داشته باشد که هشتگ ها را دنبال می کنند.

زمان مناسب برای انتشار ویدیوها در اینستاگرام

بین نحوه تعامل کاربران اینستاگرام با ویدیوها و تصاویر و استوری کمی تفاوت وجود دارد. برای دیده شدن ویدیوها در اینستاگرام بهترین زمان برای ارسال آنها ساعاتی از شب و یا آخر شب است.

نکته مهم تر اینکه برای تماشای ویدیو در اینستاگرام چون مستلزم پخش صداست باید در محیطی انجام شود که امکان آن فراهم باشد برای مثال در محل کار يا مدرسه و دانشگاه نمی توان ویدیو تماشا کرد و شرایطش در این اماکن مهیا نیست. بیشتر افراد تمایل دارند زمانی که در خانه هستند و سرشان خلوت است به تماشای پست های ویدیویی بپردازند.

5/5 - (4 امتیاز)