به رسمیت شناخته شدن از طرف اینستاگرام به شکل یک تیک آبی در جلوی اسم شما نمایش داده می‌شود. این قابلیت که از سال 2014 به بعد در اینستاگرام معرفی شد، به منظور جلوگیری از سو استفاده‌های احتمالی از نام افراد مشهور و سرشناس بود. اما بعدها اینستاگرام این قابلیت را برای اکانت‌های عادی هم مهیا کرد که تیک آبی اینستاگرام را به دست بیاورند. با ما همراه باشید تا فقط در 6 قدم برای اکانت شما یک تیک آبی اینستاگرام بگیریم.

معنی تیک آبی اینستاگرام چیست؟

تیک آبی اینستاگرام معمولا به افراد مشهور، تاثیرگذار یا برندهای معتبر داده می‌شود. به گفته سازندگان الگوریتم، تیک آبی هیچ مزیتی در الگوریتم، نسبت به بقیه ندارد. برتر بودن آن، صرفا به علت تولید محتوای خاص و کاربرپسند است. تیک آبی بیشتر به عنوان یک نشان است که تشخیص اکانت اصلی بین اکانت‌های فیک و فن پیج‌ها را آسان‌تر می‌کند. به گفته سازندگان، همه می‌توانند تیک آبی اینستاگرام را بگیرند.

برای اینکه شما هم تیک آبی داشته باشید باید اول از همه به فکر معروف شدن در اینستاگرام باشید. قبل از این راهنمایی برای شما آماده کردیم تا اطلاعات بیشتری درباره معروف شدن در اینستاگرام در آن پیدا کنید:

چگونه در اینستا معروف شویم

چرا همه تیک آبی ندارند؟

با خواندن پاراگراف بالا شاید برای شما سوال باشد که چرا بعضی‌ها تیک آبی می‌گیرند اما بعضی دیگر نه؟ برای جواب این سوال شاید بهتر باشد شرایط تقاضا برای تیک آبی را بررسی کنیم:

رسمیت

اکانت شما برای یک شخص حقیقی، حقوقی یا یک نماینده یک برند است؟ اکانت‌های طرفداری و پیج‌هایی مانند میم پیج‌ها تیک آبی نمی‌گیرند. شما باید قدرت برند سازی خوبی داشته باشید تا بتوانید تیک آبی داشته باشید در اینستاگرام برای برندتان. به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله برندسازی در اینستاگرام را حتما بخوانید:

برند سازی در اینستاگرام

تک

هر شخصی (تمام موارد مجاز در قسمت رسمیت)، فقط می‌تواند برای یک اکانت تیک آبی بگیرد. این مورد استثناهایی مانند زبان دارد. به این معنی که اگر یک پیج، در دو زبان فعالیت کند می‌تواند برای هر 2 آن‌ها درخواست تیک آبی کند.

عمومی

اکانت‌های پرایوت نمی‌توانند تیک آبی بگیرند. قبل از درخواست مطمئن شوید که پیج شما برای همه قابل دیدن باشد.

کامل

پیج شما باید کامل باشد. یکی مواردی مثل عکس پروفایل، بیو و پست داشته باشد.

شناخته شده

این مورد پارامترهای زیادی دارد اما از دید اینستاگرام کسی که مشهور است و سرچ‌های زیادی در موردش انجام می‌شود شناخته شده است.

مقاله مرتبط: بیشترین تعداد فالوور اینستاگرام در ایران

اگر فکر می‌کنید که این شرایط را دارید یا فکر می‌کنید که “سنگ مفت گنجشک مفت”، بخش بعدی مخصوص شماست. البته فراموش نکنید که مردم عادی هم می‌توانند تیک آبی بگیرند، فقط کافیست که شرایط بالا را داشته باشند. بر طبق گفته اینستاگرام، تعداد فالوور برای گرفتن این آیتم مهم نیست.

چطور برای تیک آبی اقدام کنیم؟

اقدام برای تیک آبی، بر خلاف اسم پر زرق و برقش کار ساده و بی دردسری است. فقط کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد پروفایل خود شوید و روی منوی همبرگری در گوشه‌ی بالای صفحه ضربه بزنید.
 2. روی Setting ضربه بزنید.
 3. گزینه Account را انتخاب کنید.
 4. گزینه 9، یعنی Request Verification را انتخاب کنید.
 5. فرم را پر کنید
  • نام کامل قانونی
  • لقب (لقبی که به آن شناخته می‌شوید نه هر لقبی؛ البته اگر داشته باشید)
  • رشته خود را انتخاب کنید. (مواردی مانند بلاگر و … که در هنگام تعویض نوع اکانت هم دیده بودید)
  • عکس از یک مدرک رسمی مانند پاسپورت
 6. کار شما تمام است. با زدن Send درخواست شما ارسال می‌شود.

بعد از ارسال درخواست برای تیک آبی اینستاگرام چه اتفاقی میافتد؟

بعد از این که شما درخواستتان را ارسال کردید، درخواست شما وارد صف می‌شود و در نوبت بررسی قرار می‌گیرد. پروسه تایید صلاحیت بین چند روز تا چند هفته طول می‌کشد و یک پیام قطعی بله یا خیر دریافت می‌کنید. توجه داشته باشید که این پیام به صورت یک اعلان به شما اعلام می‌شود و در قسمت Activity هم قابل مشاهده خواهد بود. جواب درخواست تیک آبی اینستاگرام به هیچ وجه به صورت ایمیل به شما ارسال نخواهد شد.

تیک آبی اینستاگرام مثبت
پیام قبول درخواست
تیک آبی اینستاگرام منفی
پیام رد درخواست

افزایش احتمال گرفتن تیک آبی اینستاگرام چطور ممکن است؟

در ابتدای مقاله گفتیم که استانداردهای اینستاگرام برای دادن تیک آبی چه مواردی هستند. شاید اگر کمی در اینترنت بگردید، سایت‌هایی را ببینید که اقدام به فروش تیک آبی می‌کنند. بهتر است بدانید که روش‌های مورد استفاده این سایت‌ها، بیشتر از اینکه به شما کمک کنند باعث ضربه خوردن اکانت شما می‌شوند. شاید حتی موفق شوید که تیک آبی را با این روش بخرید اما اینستاگرام به محض فهمیدن این حقیقت که شما قصد فریب او را داشته اید؛ تیک آبی را برمی‌دارد و حتی احتمال دارد اکانت شما را حذف کند.

در ادامه به روش‌های تضمینی و مورد قبول اینستاگرام اشاره می‌کنیم. با وقت گذاشتن روی این موارد، می‌توانید گرفتن و نگه داشتن تیک آبی اینستاگرام خود را تضمین کنید.

داشتن فن پیج و پیج تقلبی

البته ما به هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنیم که برای خودتان اکانت فیک و فن پیج بسازید تا اینستاگرام را متوجه خود کنید. این که قصد داشته باشید خودتان را مهم‌تر از وضعیت فعلی‌تان نشان دهید، نه حرفه‌ای است و نه مورد تایید اینستاگرام. اما اگر چند فن پیج دارید، این مورد یک خبر خوش برای شماست.

جذب فالوور واقعی

با یک حساب دو دو تا به راحتی می‌شود فهمید که وقتی یک اکانت در حال رشد و آماده دریافت تیک آبی است، فالوورهایش افزایش پیدا می‌کند. البته اشاره ما به فالوور واقعی است. شما از قبل می‌دانید که اینستاگرام به صورت جدی مخالف فالوور فیک است. اضافه کردن فالوور فیک و درخواست از اینستاگرام برای چک کردن اکانت چندان منطقی نیست. بهتر است از راه‌های افزایش فالوور واقعی استفاده کنید.

حذف لینک‌های بی‌مورد

داشتن لینک‌هایی مانند سایت یا وبلاگ شما داخل بیوگرافی پیج خودتان کاملا طبیعی است. اما اینستاگرام با لینک دادن به یوتیوب یا تویتر در بیو، چندان خوب کنار نمیاید. حذف کردن این لینک‌ها، حداقل تا تایید شدن تیک آبی اینستاگرام، می‌تواند یک قدم به سوی کسب رضایت اینستاگرام باشد.

سرچ شدن

این که شما سرچ شوید و مردم به دنبال شما باشند واقعا برای اینستاگرام مهم است. صفحه اکسپلور برای دیدن محتوای جدید ساخته شده و واقعا هم فریبنده است. بعضی وقت‌ها ممکن است محتوایی به شما نشان دهد که حتی خودتان هم نمی‌دانستید که آن را دوست دارید.

با این حال اگر افراد زیادی اسم شما را سرچ کنند، نشان دهنده یک چیز است؛ شما در حال ترند شدن هستید و اینستاگرام از قافله جامانده است. این یک فرصت بسیار هیجان انگیز است که زمینه‌ی مورد بعدی ما در لیست تیک آبی اینستاگرام را می‌سازد.

اقدام در بهترین زمان

این که وقتی برای تیک آبی اینستاگرام اقدام می‌کنید، در اخبار باشید و یا مطالبی از شما در گوگل باشد، می‌تواند تاثیر زیادی در قبول شدن درخواست شما داشته باشد. برای تایید شدن تیک آبی‌تان یک بمب خبری بسازید (نه هر بمبی و نه هر خبری!). تنظیم کردن مقاصد بازاریابی با اهداف برندتان در اینستاگرام هم می‌تواند در این مورد مفید باشد.

کامل بودن

شرایط اعلامی اینستاگرام برای مورد تایید بودن برای گرفتن تیک آبی، داشتن بیو، عکس پروفایل و حداقل یک پست است. شاید شما هم با من هم عقیده باشید که این شرایط به طرز عجیبی کم است. البته شاید منظور طراحان، شخصیت‌هایی مثل بندیکت کامبریچ، اما استون، برد پیت، اسکارلت جوهانسون یا جورج کلونی است. بهتر است ما و شما تمام تلاشمان را برای نوشتن یک بیوگرافی جذاب و انتخاب یک عکس حرفه‌ای به کار ببندیم تا نظر تیم ارزیابی اینستاگرام را جذب کنیم.

صادق بودن

این مورد در جایی نوشته نشده است. اما واقعا مهم است که شما در تمام مراحل صادقانه عمل کنید و سعی در فریب اینستاگرام نداشته باشید. تیک آبی اینستاگرام اگر به صورت دائمی نباشد، اهمیت زیادی ندارد. اگر در طول این مراحل تقلب کرده باشید، احتمال از دست دادن اکانتتان را هم دارید.

ناامید نشدن

اگر بعد در درخواست تیک آبی اینستاگرام، با جواب منفی مواجه شدید، ناامید نشوید. بعد از 30 روز می‌توانید دوباره اقدام به درخواست کنید. البته مهم است که در این 30 روز تمام تلاش خود را در بهبود پیج به کار ببرید.

چطور تیک آبی اینستاگرام را حفظ کنیم؟

قسمت سخت کار گرفتن تیک آبی بود. اگر به سلامت از این مرحله عبور کردید به شما تبریک می‌گویم. برای نگه داشتن تیک آبی، فقط کافیست که شرایط اصلی را نقض نکنید. عکس پروفایل، بیو و تمام پست‌هایتان را پاک نکنید.

البته نقض قوانین اینستاگرام هم می‌تواند سریعا باعث از دست رفتن تیک آبی اینستاگرام شود. در مورد پست‌هایتان همیشه جانب احتیاط را در نظر بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله مفهوم تیک آبی، شرایط و نحوه به دست آوردن آن را با هم بررسی کردیم. بهتر است در نظر داشته باشید که داشتن تیک آبی اینستاگرام، با وجود این که به شناساندن برند شما کمک زیادی می‌کند، یک فاکتور حیاتی محسوب نمی‌شود. شما بدون تیک آبی اینستاگرام هم می‌توانید به خوبی در اینستاگرام فعالیت و رشد کنید. پس اگر موفق به گرفتن آن نشدید، ایرادی ندارد. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. نظر شما در مورد تیک آبی اینستاگرام و روش‌های دریافت آن چیست؟

4.5/5 - (2 امتیاز)