یکی از دغدغه ها و چالش های ییش روی کاربران و صاحبان صفحه های اینستاگرامی ، امنیت پیج های اینستاگرام بوده است. احتمالا به گوشتان خورده خبرهایی مبنی بر هک شدن پیج های اشخاص معروف فعال در اینستاگرام، که با از دست دادن صفحه خود، مورد اخاذی و سوء استفاده هکرها قرار گرفته اند.

مبحث پیش روی ما در مورد امنیت اینستاگرام خواهد بود و اینکه چگونه می توان صفحه اینستاگرامی ایمنی داشت؟ ابتدا به مفهوم هک و هکر خواهیم پرداخت تا با درک بهتری به ادامه بحث بپردازیم.

هک چیست و هکر چه کسی است؟

استفاده از یک روش سریع و هوشمندانه برای کسب اطلاعات یک سیستم به نحوی که سیستم مورد نظر برای آن عملیات طراحی نشده باشد را هک می نامند.

زمانی که از یک وسیله یا هر چیزی استفاده ای به غیر از چیزی که هدف سازنده آن بوده انجام شود این عمل را هک می گویند و شخص انجام دهنده عمل فوق، هکر نامیده می شود.

برای مثال یک بطری پلاستیکی را در نظر بگیرید که سازنده این بطری به این فکر نکرده که این بطری با یک عمل هوشمندانه و خلاقانه به جز استفاده مورد نظر او ممکن است تبدیل به  یک گلدان هم بشود در اصل هکر از آن سیستم یا شی موردنظر استفاده مجدد و هوشمندانه ای در جهت منافع خود یا دیگران انجام می دهد.

در دنیای رایانه و اینترنت نیز به همین شکل است. فرد هکر از سیستم کامپیوتر به نحوی استفاده می کند که منظور طراح آن نبوده است.

به عنوان مثال یک برنامه یا نرم افزار را در نظر بگیرید که توسعه دهنده آن، چنین طراحی کرده که موقع ورود به برنامه باید نخست نام کاربری و پسورد شخص وارد شود و در صورت صحیح بودن اطلاعات شخصی، فرد می تواند وارد نرم افزار مربوطه شود. اما اگر فردی بتواند بدون طی این مراحل یا با دادن اطلاعات اشتباه وارد نرم افزار شود به اصطلاح هکر است و عمل انجام شده توسط او هک شناخته می شود.

 هکرها دارای چند دسته بندی اساسی هستند:

1. هکرهای کلاه سفید

این نوع از هکرها منظورشان از ورود غیر مجاز به سیستم، انجام کار و عملیات خرابکارانه نیست و فقط با قصد بررسی میزان امنیت سیستم مورد نظر یا پیدا کردن مشکلات احتمالی به سیستم وارد می شوند و قصد شان سوء استفاده نیست.

گزارش معایب و مشکلات سیستم و گرفتن پاداش یا کسب شهرت از انجام این کار هدف عمده این نوع از هکرهاست. در این نوع از هک، هک با اطلاع صاحب سیستم انجام می شود.

2. هکرهای کلاه سیاه

و اما این هکرها؛ هدف اصلی این دسته از هکرها تخریب یا سوء استفاده از سیستم مورد نظر می باشد و ممکن است با ورود به سیستم اطلاعات کاربران را سرقت کرده و این اطلاعات را بفروشند یا اینکه فقط به منظور کسب شهرت این کار را انجام دهند.

3. هکر کلاه خاکستری

این مدل از هکرها مابین هکرهای کلاه سفید و کلاه سیاه قرار می گیرند و عمدتا بیشترین هدف آنها از هک کردن یک سیستم، کنجکاوی و سنجش مهارت های فردی خودشان است و در صورت ورود آسیب جدی به سیستم وارد نمی کنند.

دسته بندی هکرها شامل این سه مورد نیست و انواع دیگری از آن نیز وجود دارند که ذکر آنها در این مجال ضرورتی ندارد. در ادامه بحث به امنیت اینستاگرام می پردازیم.

امنیت اینستاگرام

قطعا می توان گفت که امنیت هیچ چیزی 100% نیست! هیچ برنامه یا نرم افزاری نمی تواند ادعای امنیت 100 درصدی برای سیستم خود نماید. ولی با این حال شرکت های نرم افزاری از تعداد زیادی افراد متخصص و ماهر برای حفظ امنیت سیستم خود بهره می برنند تا بتوانند جلوی نفوذ به سیستم خود را بگیرند.

اپلیکیشن اینستاگرام نیز به عنوان یکی از ابر نرم افزارهای جهان شناخته می شود که از کاربران بسیار زیادی در سطح دنیا برخوردار است و هم چنین مالک واتساپ و فیسبوک هم هست، کاملا بدیهی است که جوانب امنیتی نرم افزار خود را در نظر بگیرد و با سپری شدن چندین سال از آغاز فعالیتش از باگ های (منظور از باگ در اینجا مشکلات نرم افزاری است) امنیتی زیادی برخوردار نباشد.

حال این پرسش مهم پیش می آید که با توجه به رعایت جوانب امنیتی از طرف مدیران اینستاگرام، چگونه به صفحات اینستاگرامی نفوذ شده و هک می شوند؟

با توجه به این نکته که گفتیم اینستاگرام هم به طور کامل ایمن نیست و احتمال وجود راهای نفوذ به آن وجود دارد ولی با این حال نفوذ به این نرم افزار ساده نبوده و مستلزم دانش فنی بسیار بالایی است. با ذکر یک ضرب المثل از طرف فعالان دنیای امنیت، که می گویند، “اگر فردی که قادر به هک یک سیستم است از وقت کافی برخوردار باشد می تواند خودش نیز همانند آن سیستم را تولید کند” به این نتیجه می رسیم که فردی که قادر به هک اینستاگرام است باید نسبت به تمام جوانب فنی آن نیز تسلط داشته باشد و یا حداقل بتواند یک نمونه کوچک از آن را خودش تولید نماید.

در واقع هکرها را برنامه نویسان کنجکاوی تشکیل می دهند که دارای علاقه زیاد به شهرت و یا کسب ثروت یک شبه هستند. با این وجود چگونه است که میزان هک پیج های ایرانی تا این حد بالاست و آیا همه این اشخاص که غالبا سن پایینی هم دارند افرادی نخبه و با دانش فنی بالایی محسوب می شوند؟

پاسخ این سوال خیر هست چون غالب این افراد نفوذگر تلقی می شوند تا هکر، چون اکثرشان اصلا اطلاع ندارند که اینستاگرام چگونه کار می کند و اطلاعی از ساختار و اطلاعاتی اینستاگرام ندارند و فقط از روش ها و نرم افزارهای کشف شده توسط هکرهای واقعی استفاده می کنند.

بنابراین هم اکنون برای نفوذ مستقیم به اینستاگرام روش خاصی وجود ندارد و اگر اینستاگرام متوجه وجود باگی در سیستم خود باشد سریعا خود را آپدیت خواهد کرد و باعث بسته شدن راههای نفوذ اشخاص مختلف به سیستم خواهد شد. پس امکان پیش آمدن مشکلات موقتی وجود دارد که آن هم سریعا رفع می شوند. اما روش اصلی افراد نفوذگر برای نفوذ به اینستاگرام چیست؟

این افراد برای ورود به پیج شما بیشترین روشی که بکار می برند روش آزمون خطاست. بدین معنی که برای داخل شدن به اکانت شما به نام کاربری و پسورد شما نیاز دارند، نام کاربری که برای همه مشخص است پس باید دنبال پسورد باشند. یافتن پسورد دستی انجام نمی گیرد و برای این منظور راههایی وجود دارند برای مثال نرم افزارهایی هستند که با وارد کردن نام کاربری شخص، پسوردهای مختلفی را امتحان کرده و در صورتی که مطابقتی وجود داشته باشد نرم افزار آن را به فرد نفوذگر اعلام می کند.

و به این دلیل که اغلب کاربران از رمز عبورهای ساده برای پسورد خود استفاده می کنند این کار ساده تر می شود و نرم افزار مورد نظر با وارد کردن و چک کردن اعدادی همانند تاریخ تولد، کد ملی و شماره تلفن و یا با ترکیب این ارقام به صفحه مد نظر وارد می شود.

10 نکته مهم برای افزایش امنیت اینستاگرام

1. انتخاب پسورد مناسب و قوی

انتخاب پسورد قوی و مناسب، نخستین گام برای حفظ و افزایش امنیت اینستاگرام است که باید از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

  1. این پسورد نباید هیچ گونه ارتباطی با نام، نام خانوادگی، لقب، محل سکونت، نام حیوان خانگی، اعداد و ارقامی مانند تاریخ تولد، شماره ملی، شماره شناسنامه، شماره تلفن همراه یا ثابت، شماره کارت یا هر گونه شماره یا عبارتی که به هر شکلی با شخصیت شما در دنیای واقعی مرتبط است داشته باشد.
  2. پسورد شما بهتر است ترکیبی از اعداد، حروف بزرگ و کوچک و علایم و کاراکترهای خاص باشد. (علائمی مانند “% & $”)
  3. طولانی باشد در صورت طولانی بودن پسورد، به نسبت زمان بیشتری هم برای تست اعداداحتمالی مورد نیاز خواهد بود و این می تواند پروسه هک را تا چند سال به تاخیر بیندازد. می توانید از یک رمز عبور شانزده رقمی استفاده کرده و پسوردتان را در جای امنی ذخیره نمایید.
  4. هم چنین برای بالا بردن ایمنی صفحه اینستاگرام خود توصیه می شود که حدودا حداقل یکبار در ماه پسوردتان را عوض کنید.

مقاله پیشنهادی: تغییر رمز اینستاگرام با آموزش تصویری و ویدیویی

2. افزایش امنیت اینستاگرام با تایید ایمیل و شماره همراه

بعد از اینکه یک پسورد ایمن انتخاب کردید نوبت اتصال ایمیل و تایید حساب اینستاگرام می رسد در این مرحله شما باید حتما شماره موبایل خود و ایمیل تان را ثبت کرده و تایید کنید و مطمئن شوید که اینستاگرام به ایمیل شما متصل شده است.

3. اتصال اکانت اینستاگرام به اکانت فیسبوک

باید هم چنین اینستاگرامتان را به حساب فیسبوکتان متصل نمایید. برای انجام این کار، نخست باید از یک نرم افزار ضد فیلتر یا همان فیلترشکن استفاده کنید تا به مشکلی برنخورید و بعد از آن در قسمت Setting به قسمت Account رفته و گزینه  Linked accounts را لمس کرده و گزینه فیسبوک را انتخاب نمایید. اگر از قبل اکانت فیسبوک داشته باشید می توانید داده های آن را وارد کنید در غیر اینصورت باید همانجا برای خود اکانت فیسبوک ایجاد نمایید و باید در نظر داشته باشید که باید از ایمیل جداگانه ای برای اکانت فیسبوک استفاده کنید.

بعد از انجام مرحله وارد کردن اطلاعات اکانت اینستاگرام شما به اکانت فیسبوکتان وصل خواهد شد و باید توجه کنید که برای اکانت فیسبوکتان حتما باید از پسورد متفاوتی استفاده نمایید.

4. از بکاربردن پسورد یکسان در اکانت های مختلف خودداری کنید

از بکاربردن پسورد یکسان در اکانت های مختلف خودداری کنید چون با انجام این کار وجود مشکل امنیتی در یکی از آنها همه آنها را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

5. از عمل save شدن اطلاعات ورود اکانت اینستاگرام خود در مرورگرها ممانعت کنید.

وقتی برای ورود به اینستاگرام از طریق موبایل یا کامپیوتر ویا… از مرورگر استفاده میکنید باید به هیچ وجه اجازه ذخیره پسوورد خودتان را به مرورگر ندهید، اگر این کار را انجام داده باشید هکر ها به راحتی میتوانند با چندین سطر کد پسورد شما را از مرورگر دربیاورند.

6. کار دریافت و انجام بسته نصبی و به روزرسانی اینستاگرام را فقط و فقط از منبع اصلی آن انجام دهید.

برای نصب و یا آپدیت اینستاگرام به هیچ وجه از وبسیاتهایی با محبوبیت کم استفاده نکنید، اگر اندروید هستید میتوانید از گوگل پلی و یا بازار برای دریافت اینستاگرام استفاده کنید.

و اگر آی او اس هستید همچنین میتوانید از اپ استور یا بازار دانلود کنید.

7. از برنامه هایی مانند ذخیره ویدیوها، برنامه های افزایش فالوور، افزایش میزان لایک و … که جزء برنامه های مکملی اینستاگرام محسوب می شوند استفاده نکنید.

این برنامه ها با اینکه دارای کاربران زیادی هستند ولی همچنان امن محسوب نمیشوند و استفاده کردن از آنها به هیچ وجه توصیه نمیشود.

8. نرم افزار اینستاگرام خود را به محض منتشر شدن نسخه بروز آن آپدیت نمایید.

شرکت اینستاگرام نیز همانند سایر شرکت های نرم افزاری پس از اینکه ایراد های نرم افزار خود را پیدا میکند هرچه سریعتر آنها را برطرف کرده و آپدیت جدیدی منتشر میکند؛ برای اینکه پیج شما از این ایراد ها در امان بماند باید هرچه سریعتر برنامه اینستاگرام را آپدیت کنید.

بدین منظور باید هر روز چک کنید که اینستاگرام نسخه جدیدی منتشر کرده است یا نه و اگر منتشر کرده هرچه زودتر آپدیت کنید.

9. از بخش Private Information غافل نباشید!

-سعی کنید در بخش Setting و Private Information داده های مربوط به Phone number و Email-address را با دقت و بدرستی وارد نموده و Confirm کنید تا در صورت هک شدن پیج خود این شانس را برای خود حفظ نمایید که پیش از آنکه هکر اقدامی به منظور تغییر آنها انجام دهد اکانت خود را بوسیله ایمیل یا تلفن پس بگیرید.

10. فعال نمودن ورود دو مرحله ای

به منظور تامین امنیت اینستاگرام خود بهترین روش این است که ورود دو مرحله ای خود را فعال نمایید برای انجام این کار و فعال کردن ورود دو مرحله ای باید مراحل زیر را طی کنید:

پس از اجرا کردن برنامه اینستاگرام در قسمت پروفایل خود به بخش Setting وسپس به بخش Security وارد شده و گزینه two-factor authentication را انتخاب نمایید و سپس گزینه require security code را فعال کرده و طبق پیغامی که نمایش داده خواهد شد باید اقدام به وارد کردن شماره موبایل خود کنید و در مرحله بعدی add number را انتخاب نمایید و در اینجا به منظور ارسال پیام تایید باید شماره همراه خود را وارد نمایید.

پس از آن از شما خواسته می شود کد ارسالی بوسیله اس ام اس را وارد کنید و با وارد کردن کد ارسالی به مرحله مشاهده کدهای مورد نیاز می رسید که به منظور ورود دو مرحله ای شما به اینستاگرام نمایش داده می شوند که حتما باید این کدها را ذخیره کرده و از آنها اسکرین شات تهیه نمایید تا در ورود بعدی تان از آنها استفاده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)